Jdi na obsah Jdi na menu
 


D A V I D P A P S O N . G U N S N R O S E S


 

 

 

Na počátku roku 1985 trojice muzikantů, kytarista Izzy Stradlin (vl. jménem Jeffrey Isbell, nar. 8. 4. 1962, Lafayette, Indiana), zpěvák W. Axl Rose (vl. jménem Bill Bailey, nar. 6. 2. 1962, Lafayette, Indiana) a bubeník Rob Gardner přijala v Los Angeles do svých řad kytaristu Tracii Gunse. Čtveřice se pojmenovala podle příjmení svých dvou členů na Guns N' Roses. Zpočátku se basové kytary chopil Izzy Stradin, který se vrátil ke svoji kytaře o pár měsíců později, poté co kvartet rozhněvaných mladých mužů přibral pátého člena, baskytaristu Duffa McKagana (nar. 5. 2. 1964, Seattle, stát Washington). Těsně před vyjetím na první pidi-turné po západním pobřeží kapitulovali Tracii Guns a Rob Garner, na jejíž místa okamžitě nastoupili další dva pařiči, rodilý Angličan, kytarista Slash (vl. jménem Saul Hudson, nar. 23. 7. 1965, Stoke-On-Trent, Velká Británie) a bubeník Steven Adler (nar. 22. 1. 1965, Cleveland, Ohio). Po údajně pouze 36-ti hodinovém zácviku vyjeli v červnu dva nováčci spolu s ostatními na plánované štace pod názvem Hell Tour. V roce 1986 Guns N' Roses podepsali smlouvu se společnosti Geffen.

Guns N' Roses se zařadili k americké generaci punkáčů, kteří vyspěli do rock´n ´rollu. Pouliční rebelové 90. let začínali ve sklepech a garážích, kde se posilovali hektolitry tvrdého alkoholu občas proloženými měkkými či tvrdými drogami. Od úspěšných "nažehlených a vyfénovaných" kapel se odlišovali roztrhanými zaplátovanými jeansy, levnými černými brýlemi, tetováním a umaštěnými vlasy padajícími na ramena. Drzí, přiožralí a zkouření proletáři byli na pódiu nadupaní energií, mimo něj byli neurvalí, ti lepší z nich po absolvování odvykací kůry, ti horší se záznamem v trestním rejstříku. Na svět okolo útočili vztekem a intenzitou. Guns N' Roses se podobně jako kdysi punkoví Sex Pistols vzdali virtuozity a studiových fajnovostí a navázali tak na odkaz takových lotrů, jako byli "devastující" Who nebo střapatí syčáci Rolling Stones.

Rock nepovažovali za za způsob jak lze vydělávat "kroupy", ale za jakousi formu protestu proti křiklavým sociálním rozdílům. Po vydání čtyřskladbového nadupaného EP "Live?!*@ Like a Suicide" se roku 1987 dostalo do prodeje debutové album "Appetite for Destruction", které se po dlouhém urputném boji s jinými uhlazenějšími tituly v srpnu příštího roku ocitlo na špičce amerického žebříčku alb. Dodnes se této poměrně syrové prvotiny prodalo více než 18 miliónů kusů. Z tohoto energií prostoupeného elpíčka se prosadila balada "Sweet Child O'Mine" (# 1 USA; # 24 GB; 1988) a vypalovačka "Welcome to the Jungle" (# 7 USA; # 24 GB; 1988). Určitý podíl na tomto úspěchu měla i hudební televize MTV, která tyto videoklipy zařadila do svých rotací. Pětice Guns N' Roses absolvovala turné po boku Alice Coopera a Aerosmith, což "Pistolím a růžím" pomohlo k pověsti jedné z nejlepších živých světových kapel. V roce 1988 se na trh dostalo mini-LP "GN'R Lies" s kontroverzní skladbou "One in a Million", na níž Axl Rose zpívá o buzerantech a negrech, kteří mu mají táhnout z cesty. Hitově úspěšné byly z této mini-placky skladby "Paradise City" (# 5 USA; # 6 GB; 1989) a "Patience" (# 4 USA; # 10 GB; 1989).

Na počátku roku 1990 nahradil na drogách a chlastu příliš závislého Stevena Adlera nový bubeník Matt Sorum (ex - Cult). Naštvaný Adler pak kapelu zažaloval za to, že ho naučila brát drogy. V roce 1991 byla vydaná dvojitá emise, tedy dvě samostatně se prodávající desky "Use Your Illusion I" a "Use Your Illusion II". Z tohoto dvoudeskového počinu se do žebříčků dostala pecka "You Could Be Mine" (# 29 USA; 3 GB; 1991), která rozpoutala peklo ve filmu Terminátor II a jímavá balada "Don't Cry" (# 10 USA; # 8 GB; 1991). Guns N' Roses zaklepali na nebeskou bránu v dylanovské "Knockin' on Heaven's Door" a přizpůsobili si i bondovku "Live and Let Die" z pera Paula McCartneyho. 

Na konci roku 1991 kapelu opustil Izzy Stradlin, na jehož flek nastoupil kytarista Gilbey Clarke, který s "Pistolemi a růžemi" projel celý svět na turné, jehož jedna štace se v květnu 1992 týkala i Prahy. Kapela v té době však ztratila hodně ze své původní výjimečnosti a poté co v listopadu 1993 vydala sbírku coververzí "The Spaghetti Incident?" s nevhodně zařazenou skladbou napsanou mnohonásobným vrahem Charlesem Mansonem se na pár měsíců zcela odmlčela. Skupina, posílená o hostujícího kytaristu Paula Hudgea dala o sobě naposledy vědět koncem roku 1994, když na hudbu k filmu Interview with the Vampire (Interview s upírem) přispěla se "stonesovskou"  klasikou "Sympathy for the Devil". V rozmezí let 1993 až 1997 byli z kapely vyhozeni, nebo sami odešli všichni kromě Axla Rosea. Nejdříve dostal padáka kytarista Gilby Clarke, později odešli Slash, Duff McKagan a Matt Sorum. Jednotliví členové se pak věnovali svým vlastním aktivitám a Axl Rose se téměř neprodyšně uzavřel ve svém domě v Malibu.

V dubnu 1998 se kolem Axla stabilizovala nová sestava: dlouhodobý spolupracovník GN'R, klávesista Dizzy Reed, kytarista Paul Huge, kytarista Robin Finck (ex - Nine Inch Nails), baskytarista Tommy Stinson, (ex - Replacements) a bubeník Josh Freese. Dodatečně se k tomuto seskupení připojil ještě baskytarista Killing Joke Youthe. Po třiceti měsících tato sestava nahrála přibližně třicet skladeb, které neustále předělávala a vylepšovala. Zpočátku byly některé z nich ovlivněné techno-industriálním rockem, později se kapela vrátila k osvědčenému sleaze rocku. Kytarista Robin Finck se v srpnu 1999, po vypršení dvouleté nahrávací smlouvy, vrátil k Nine Inch Nails. 22. listopadu 1999 skupině Guns N' Roses vyšlo živé dvojalbum "Live Era 1987 - 1993".

V létě 2000 téměř spatřilo světlo světa nové album Guns N' Roses - "Chinese Democracy". Axl jej popsal jako mix industriálu a elektroniky. První píseň "Oh My God" se z něj objevila ve filmu
s Arnoldem Schwarzeneggerem End of Days. Od té doby je vydání tohoto alba neustále odkládáno. Na samém počátku roku 2001 kapela Guns N' Roses po sedmi letech živě koncertovala ve složení: zpěv Axl Rose, kytary, Robin Finck, Buckethead, basa Tommy Stinson, bicí Brian "Brain" Mantia (ex - Primus) a klávesy Dizzy Reed. Jednalo se o novoroční koncert v Las Vegas a další měsíc se tatáž sestava zúčastnila i gigantického festivalu Rock in Rio. 

Axl Rose údajně již řadu let pomáhá nejchudším brazilským dětem. Financuje pro ně stavění dětských hřišť a jednou za rok také oslavu Halloweenu. Zaměřuje se především na děti nemocné, pocházející z chudých rodin nebo týrané vlastními rodiči. Nezapomíná však ani na setkání s chudými dospěláky, kterým jednou za rok dá okusit třeba i pár doušků tequily.

Osmnáctitrackové nové album  "Chinese Democracy" vyjde na konci roku. Po vydání desky se Axl Rose & spol. vydají na dvouleté či dokonce tříleté turné po celém světě.

Dvacetisedmi zastávkové "Chinese Democracy World Tour" začalo 7. listopadu ve Vancouveru a skončí 21. prosince v Dallasu v American Airlines Aréně. Koncertní sestavu tvoří Axl Rose (zpěv), Dizzy Reed (klávesy), Chris Pitman (klávesy), Brian "Brain" Mantia (bicí), Buckethead (kytara), Tommy Stinson (baskytara), Robin Finck (kytara) a Richard Fortus (kytara).

Free Music
Free Music
Free Music
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář